Ook in Old Fangak werd er deelgenomen aan de landelijke verkiezingen. Het was vrij ingewikkeld opgezet en chaotisch. Uiteindelijk hebben mensen 5 dagen de gelegenheid gehad om hun stem uit te brengen. De huidige leiders in het zuiden zijn voortgekomen uit het rebellenleger, zij kregen uiteraard in het verleden de bestuursfuncties toegewezen. De uitslagen zijn bekend gemaakt, maar nu blijkt dat de huidige bestuurders voor een deel plaats moeten maken voor nieuw gekozen mensen, stribbelen zij tegen. Zij mogen eerst wel eens uitleg krijgen wat democratie nu eigenlijk inhoudt. Dit verhaal krijgt nog wel een vervolg.
Mijn collega Dr. Jill Seaman is inmiddels teruggekeerd uit Soedan naar Alaska, daar gaat zij vier maanden werken om zo haar licentie als arts in de Verenigde Staten te kunnen behouden. De lokale medewerkers moeten het werk dus nu zelfstandig voortzetten tot eind september. Er is voor gezorgd dat er voldoende medicijnen en testen en andere materialen beschikbaar zijn. Wij beschikken inmiddels over een goede verbinding via internet, waarbij wij ook goedkoop gebruik kunnen maken van de telefoonverbinding(Skype). Mijn collega in de Verenigde Staten heeft een aantal dagen per week contact met de verantwoordelijke medewerkers. Dit is een enorme verbetering. Zo kunnen wij op afstand toch adviezen geven. Er zijn ook wel mogelijkheden voor gebruik van een satelliettelefoon, maar dat is erg duur.
Vorig jaar schreef ik al over de Kala Azar epidemie in de wijde omtrek van Old Fangak. Vanaf oktober 2009 tot en met maart 2010 behandelden wij 1590 patiënten. Deze ziekte komt al jaren voor in deze regio, maar dan behandelden wij 200 tot 220 patiënten in dezelfde periode.
Nog even kort over Kala Azar:
Kala Azar is een fatale ziekte als er geen behandeling gegeven wordt.
|
Verschijnselen zijn: |
|
hoge koorts, |
|
vermagering en verzwakking. |
|
de milt is vergroot |
|
ernstige tot zeer ernstige bloedarmoede |
Het is een tropische parasitaire ziekte die verspreid wordt door een
zandvliegje.
Vooral kleine kinderen van één tot vijf jaar worden hiervan het slachtoffer.
Van januari tot en met maart 2010 werden er in totaal 487 patiënten opgenomen.
|
kinderen in de leeftijdsgroep van: |
|
|
0 tot en met 5 jaar |
292 |
|
6 tot 17 jaar |
149 |
|
18 jaar en ouder |
46 |
Er worden zelfs nu nog ruim 20 patiënten per week opgenomen voor behandeling van deze ziekte. De lokale medewerkers zijn goed op de hoogte van de richtlijnen voor behandeling. Van iedere behandelde patiënt is het leven gered. Zonder behandeling waren er 1590 doden te betreuren geweest.
Maandelijks zijn er ongeveer 80 tot 90 patiënten onder behandeling dit aantal is de laatste jaren vrij stabiel. De lokale stafleden hebben het werk voornamelijk zelfstandig uit moeten voeren met een klein groepje. Vanwege de Kala Ázar epidemie moesten wij ook schuiven met medewerkers van de Tuberculose groep. Een aantal van hen werd overgeplaatst naar de Kala Azar kliniek. Met een spoedcursus over Kala Azar moesten zij aan de slag. Wij zijn trots op onze medewerkers, zij hebben zich enorm ingezet. Wij weten dat de resultaten goed zijn. De patiënten gaven aan tevreden te zijn. Wij zijn nog bezig met de verwerking van de patiënten gegevens. Over een maand of twee kunnen wij exacte cijfers geven over deze patiënten groep van het afgelopen jaar.
In maart arriveerden 6 mensen om in twee weken tijd alle nodige oogoperaties uit te voeren. Het gaat om honderden patiënten. Dit “oogteam” komt op uitnodiging van ons met eigen staf en middelen. Zij werken kosteloos voor de Soedanese bevolking. Wij moeten zorgen voor onderdak, voedsel, lokale staf en geschikte werkruimte. Er komen heel veel oogklachten voor onder andere door slechte hygiënische omstandigheden. Door ooginfecties ontstaat littekenweefsel aan de binnenkant van het ooglid. Het ooglid krult als het ware naar binnen met het gevolg dat de ooglidhaartjes over het oog krassen. Op die manier ontstaat er weer irritatie gevolgd door nieuwe ontstekingsreacties. Uiteindelijk ontstaat er blindheid. Met een relatief eenvoudige operatie kunnen deze mensen enorm geholpen worden. Ook ingewikkelde operaties worden uitgevoerd.
Jaarlijks sturen wij een aantal mensen naar erkende opleidingen. Dat begint vruchten af te werpen. Wij betalen deze opleidingen voor hen. Zo zijn er 4 medewerkers in opleiding voor Community Health Worker. Dit is een training voor basisgezondheidszorg en duurt 9 maanden. Deze mensen kunnen de meest voorkomende ziektes in dorpen behandelen volgens protocollen. De training is helemaal afgestemd op de situatie in de dorpen.Een andere medewerker is in opleiding voor Clinical Officer, dat houdt in dat hij opgeleid wordt om zelfstandig diagnoses te kunnen stellen en patiënten te behandelen, deze opleiding is veel uitgebreider dan de opleiding voor Community Health Workers. Peter Sunduk heeft deze opleiding 3 jaar geleden afgerond. Hij is ongeveer 50 jaar en heeft goede capaciteiten om leiding te geven aan de medewerkers. Ik vind hem een wijze man, een steun en toeverlaat voor ons project. Hij heeft nu de leiding over het project.
Helaas is Abraham één van onze lokale laboratorium medewerkers in februari het slachtoffer geworden van een gewelddadige wraakactie van leden van een andere familie/stam. Hij was zelf volkomen onschuldig. Hij was nog niet zo lang getrouwd en eind 2009 vader geworden.
Wij hadden op dat moment 3 medewerkers in Old Fangak: 2 uit Australië(medisch
studenten in opleiding) en een arts uit Engeland. De groep uit Alaska voor de
bouw van een kliniek had op dat moment 5 medewerkers in Old Fangak. Zij voelden
zich niet veilig meer na dat incident, de spanning was voor hen duidelijk
voelbaar. Zij waren naar de andere kant van de rivier gegaan op advies van de
lokale overheid. Vandaar uit werd ik gebeld met de satelliettelefoon, terwijl ik
bezig was met mijn schapen. Ik kreeg het verzoek of ik een evacuatie kon regelen
voor hen. Mijn collega Jill Seaman was op dat moment in Kenia voor een congres.
Het was een hele klus, maar met de piloten van de MAF(Missie) kon ik het
uiteindelijk voor elkaar krijgen. Per persoon konden ieder maximaal 10 kg bagage
meenemen. Iedereen kwam de volgende dag ’s avonds ongedeerd aan in
Nairobi(Kenia).
Er komt heel wat bij kijken bij zo’n evacuatie, het gaat niet alleen om een
vlucht regelen, maar ook checken of iedereen passen en visa heeft voor gebieden
waar zij naar toe vervoerd worden. Contact houden met de mensen die in spanning
wachten, totdat het vliegtuig hen op komt pikken. Verstandig omgaan met de
satelliettelefoon, zodat deze niet leeg raakt. Voor de aankomst van het
vliegtuig moet er een rapport doorgegeven worden over het weer en de veiligheid
of over plaatsen waar mogelijk geschoten werd, dit in verband met de
aanvliegroute van het vliegtuig. Het was voor mij een hele opluchting toen ik
gebeld werd met de mededeling:
wij zijn in Juba de hoofdstad van Zuid Soedan.
Wij hebben ook alternatieve plannen voor evacuatie mocht het vliegtuig niet
kunnen landen in Old Fangak.
Het was rustig gebleven in Old Fangak de oudsten en de overheid hadden adequaat
gereageerd en de situatie onder controle kunnen houden.
Jill had contact met de overheid en kreeg te horen dat de rust weer gekeerd was.
Zij keerde een week later weer terug samen met een klussenman uit Nederland.
Wij kunnen dit werk doen mede dankzij Uw steun.
Ook op deze manier wil ik U daarvoor hartelijk danken!!
Ik hoop in een volgende uitgave van het kerkblad U wat meer te vertellen over
ons project in Zuid Soedan.
Voor eventuele giften voor ons project in Soedan:
S.W. de Wit - Inzake Soedan
Rabobank Rekening nummer: 3220.81.882
Groeten van Sjoukje de Wit
PS Mocht U geïnteresseerd zijn dan kunt U ook op internet meer lezen
over ons project het is wel in het engels:
www.sudanmedicalrelief.org
Dan is er in Alaska een organisatie opgezet voor de bouw van een kliniek ter
ondersteuning van ons project.
Op de website www.alaskasudan.org kunt
U hier ook meer informatie vinden over het bouwproject en over ons project. Ook
dit is een Engelstalige site.